czwartek, 9 lutego 2012

nasz zimowy pejzaż

Nasz pejzaż zimowy postanowiliśmy stworzyć nie za pomocą farb, ale z użyciem innych materiałów: papieru, folii bąbelkowej, koronek i kalki. Zamiast obrazu powstał kolaż, a nawet dwa, jeden duży i jeden mniejszy. Przy mniejszym L pracował chętniej i bardziej samodzielnie. Ten duży format 100x70cm najwyraźniej go zniechęcił. 

Dzisiaj w końcu i do nas dotarła prawdziwa zima. Leon był zachwycony kiedy rano zobaczył śnieg. Chciał do przedszkola jechać sankami :-)

Praca nad pierwszym kolażem

Ukończone wspólnymi siłami dzieło 100x70cm

Samodzielna praca nad mniejszym obrazkiem

I mały kolaż gotowy.


Kolaż (również z fr. collage) − technika artystyczna polegająca na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw (gazet, tkaniny, fotografii, drobnych przedmiotów codziennego użytku itp.). Są one naklejane na płótno lub papier i łączone z tradycyjnymi technikami plastycznymi (np. farbą olejną, farbą akrylową, gwaszem).

Słowo "kolaż" pochodzi z francuskiego "coller" ("klej"). Termin ten został użyty po raz pierwszy przez Georges Braque'a a także Pablo Picasso na poczatku XX wieku, kiedy ta starożytna technika, znana w Chinach 200 p.n.e., stała się częścią sztuki nowoczesnej.

[źródło: Wikipedia]


3 komentarze:

 1. Leon spisał się na medal ;-) Kolaż jest piękny, taki wyważony i ile różnorodnych faktur ;-)

  Narobiliście mi apetytu na zabawę fakturami ;-) Muszę taką zabawę zaproponować chłopcom w trakcie ferii ;-)

  Pozdrawiam ciepło :-)
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 2. Wasz zimowy pejzaż robi wrażenie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi też się zachciało takiego kolażu. Rozejrzę się po domu co można by wykorzystać i jutro się pobawimy ;-)
  Dzięki za inspirację!

  OdpowiedzUsuń