niedziela, 15 stycznia 2012

eksperymenty z balonem - elektrostatyka

Kilka dni temu, na fali posylwestrowego zainteresowania balonami, przeprowadziliśmy kilka prostych eksperymentów związanych z elektrycznością statyczną.Eksperyment 1. Przyczepianie naelektryzowanego balonika do ściany.

Wcale nie było to takie proste jak się wydaje. Baloniki nie od razu chciały posłusznie trzymać się ściany. Na szczęście dzieci się nie zniechęciły i wytrwale poszukiwały sposobu aby jednak eksperyment zakończył się powodzeniem. Metodą prób i błędów udało nam się dobrać odpowiedni szalik do naelektryzowania baloników oraz odpowiednią technikę pocierania.Eksperyment 2. Zbliżanie naelektryzowanego balona do włosów

Najprostszy, ale chyba najbardziej zabawny ze wszystkich naszych eksperymentów tego dnia. Pewnie, każdy z Was już tego próbował :-)

Eksperyment 3. Zbliżanie naelektryzowanego balonika do strumienia bieżącej wody.

Jeśli do strumienia wody zbliżymy ujemnie naelektryzowany balonik (lub inny przedmiot np. linijkę lub rurkę do napojów), zacznie się on poruszać, odginając się w stronę naelektryzowanego przedmiotu. Gdy balonik oddalimy woda ponownie będzie spływać pionowo. Na zdjęciu efekt jest niewidoczny, ale eksperyment się powiódł. Eksperyment 4. Zbliżanie naelektryzowanego balonika do kawałeczków papieru.

Kawałeczki papieru poruszały się nieco, ale efekt nie był zadowalający. Być może papierków było zbyt dużo lub balonik był za mało naelektryzowany. W każdym bądź razie Leonek był już zbyt zmęczony żeby powtórzyć to doświadczenie. Przeprowadzimy je jeszcze raz przy okazji kolejnych eksperymentów z elektrostatyką.
Na koniec dnia balony wylądowały w wannie i to dopiero była zabawa. Z elektrostatyką nie miała już nic wspólnego, ale była doskonałym doświadczeniem na wyporność ciał w wodzie :-) Balony wyskakiwały z wanny jak szalone. Na ostatnim zdjęciu widać minę Leona na wieść o tym, że czas kończyć zabawę.

Jeśli szukacie pomysłów na ciekawe i proste eksperymenty polecam książkę "Mały inżynier. Nauka i zabawa", Elżbieta Bednarek, Krzysztof Nowopolski, wyd. Publicat.1 komentarz:

  1. Wow. Bardzo fajnie, że tak wspólnie eksperymentujecie, bo właśnie w taki sposób zaszczepia się w dzieciach prawdziwą pasję! A później to wejdźcie wspólnie na dlaelektrykow.pl i może coś kupcie, aby wspólnie dalej eksperymentować, tworzyć :D Pozdrawiam ciepło :)

    OdpowiedzUsuń