Wszystkim Babciom, wszystkim Dziadkom,
zdrowia, pomyślności,
uśmiechu na co dzień
i dużo radości.
Zeszły tydzień upłynął nam pod znakiem Dnia Babci i Dziadka oraz przygotowań do balu przebierańców, ale o tym innym razem. Dla dziadków i prababci wnuki przygotowały obrazki z odciskami swoich łapek, a Leonek zaprosił ich na przedszkolne przedstawienie. W przedstawieniu tym Leonek, jako jedyny z maluchów, otrzymał indywidualną rolę, co z wielką dumą wielokrotnie podkreślał. Wierszyk powyżej, to właśnie jej tekst. Z relacji babć i dziadków wynika, że wspaniale sobie poradził :-)
Przygotowaliśmy też drzewo genealogiczne, które razem z babciami i dziadkiem ozdobiliśmy listkami z odcisków palców i uzupełniliśmy zdjęciami. Pozostaje nam jeszcze poszukać brakujące fotografie pradziadków, aby nasze dzieło uznać za skończone.
Takie wspólnie stworzone drzewo to dobre wprowadzenie do rodzinnej genealogii. L z wielkim zainteresowaniem słucha wszelkich rodzinnych historii i zamiast o bajkę, często przed snem prosi o jakąś historię z dzieciństwa mamy, taty, babci czy innych członków rodziny. Często też wypytuje o czas, kiedy, jak on to mówi, był mały jak ziarenko i mieszkał w brzuchu. Dzisiaj stwierdził, że było tam cieplutko i milutko, i że uwielbia leżeć tak zwinięty w kuleczkę :-) Zadaje również trudniejsze pytania dotyczące starości i śmierci. Drzewo genealogiczne to doskonały sposób, aby w bardzo prosty i obrazowy sposób przedstawić małemu dziecku kto jest kim w rodzinie oraz to, że nasza rodzinna historia sięga dalej niż tylko do osób, które znamy i które na co dzień są w naszym najbliższym otoczeniu.
Nasze drzewo jest bardzo uproszczone. Obejmuje tylko wstępnych, czyli przodków w linii prostej, do trzeciego stopnia pokrewieństwa, czyli do pradziadków, ale myślę, że na początek to wystarczy.
Nasze drzewo jest bardzo uproszczone. Obejmuje tylko wstępnych, czyli przodków w linii prostej, do trzeciego stopnia pokrewieństwa, czyli do pradziadków, ale myślę, że na początek to wystarczy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz